Exclusiv: Care sunt secretele fericirii. Există un secret al fericirii ? Categoric DA. Și nu doar un secret, ci mai multe. Le putem numi secrete, ”condimente”, trepte pe scara vieții sau piese de ”puzzle”.
Vacanță în inima muntelui Nemira.
Rezervări din timp…
Oferte speciale: tel. +40 727 591 891
Viața ne-a fost dată să o trăim în bucurie și desigur, fericire. Nu este ușor să ajungem aici, dar nici imposibil. Voi enumera, în cele ce urmează, aceste secrete:
- Trăiți clipa aici și acum, bucurați-vă de momentul prezent;
- Apreciază și manifestă recunoștință pentru tot și toate, bune și mai puțin bune;
- Ai credință. Spiritualitatea există și este mai aproape decât credem noi …
- Petrece timp cu cei dragi inimii, mai ales în natură;
- Ai grijă la cuvintele rostite, ele au putere de ”lege”, iar noi suntem co-creatori;
- Practică meditația, timp prețios pe care îl petreci cu tine însuți. Golește mintea de gânduri, oricare ar fi ele, bune și/sau rele;
- Vrei rezultate bune și împlinire? Schimbă drumul, schimbă-te pe tine! Nu poți schimba pe ceilalți, dar poți lucra la transformarea ta!
- Alimentează-te natural, echilibrat, evită excesele;
- Gândește pozitiv. Chiar dacă este greu, mergi pe acest drum minimum 21 de zile și vei fi fascinat(ă) de rezultat(e);
- Iubește, iar dacă iubirea nu ajunge: ”măriți doza!”
- Mișcarea fizică este, de asemenea, importantă;
- Să luăm în considerare medicina clasică, dar adaptată la evoluția noastră umană și spirituală. Omul este trup, spirit și energie, iar toate acestea trebuie tratate la ”pachet”.
Nimic nu mai este așa cum era cândva. Lumea a evoluat și din păcate asistăm azi, cu stupoare, la separarea lumilor.
Găsim pe social media, de exemplu, oameni care au rămas profund ancorați în conștiința de vibrație joasă, unde persistă frica, necredința, neiubirea, neiertarea, ironizarea celor care nu sunt ca ei… Și avem la polul opus oameni cu conștiința înaltă care se manifestă prin iubire, iertare, înțelegere și desigur, înțelepciune.
Un om cu o conștiință și vibrație joasă este fericit? Categoric NU. Ura, răutatea, invidia, critica, toate acestea denotă o persoană care, dacă nu își depășește condiția, nu va fi niciodată, cu adevărat, fericită.
Aceasta este realitatea de acum, de pe Pământ. Putem fi fericiți noi toți oamenii de pe frumoasa planetă Pământ? Categoric DA.
Cum? Alegând conștient și continuând drumul de creștere și ascensiune spirituală, calea spre împlinirea deplină, aici și acum.
Concluzie
Fiți asemeni unor copii care se bucură de orice și mai mult decât atât, ei nu poartă supărarea în suflet niciodată!
Autor: Ligia Beatrice Vasilescu
Foto: arhiva

