Prima “cârtiță” de pe Secțiunea SUD, 1 Mai – Tokyo, se îndreaptă către punctul de start

Date:

Share post:

Prima “cârtiță” de pe Secțiunea SUD, 1 Mai – Tokyo, se îndreaptă către punctul de start.

Prima “cârtiță” care va săpa unul dintre cele două tuneluri ale Magistralei 6 de metrou, pe Secțiunea SUD, în cadrul contractului „Legătura rețelei de metrou cu Aeroportul Internațional Henri Coandă – Otopeni (Magistrala 6. 1 Mai-Otopeni). Proiectare și execuție structură de rezistență stații, galerii și tuneluri. Lotul 1. – 1Mai-Tokyo”, se îndreaptă spre viitoarea stație de metrou Tokyo, începând din această noapte.

Pentru un utilaj uriaș, agabaritic, așa cum este TBM (Tunnel Boring Machine), pregătirile presupun etape succesive, începând cu transportul la punctul de pornire a săpăturii de tunel (viitoarea stație de metrou Tokyo), continuând cu asamblarea părților componente ale “cârtiței”, care se face în spațiul special amenajat pentru acest proces și terminând cu momentul în care utilajul poate începe activitatea propriu-zisă, săparea tunelului, 24 de ore din 24.

Când?

Începând din această noapte, 03 – 04 martie a.c., pe parcursul întregii săptămâni în curs, se vor transporta piesele componente ale TBM. Scutul mecanic, capul de tăiere, care cântărește 128 de tone, este printre primele piese care vor ajunge la viitoarea stație de metrou “Tokyo”.

Perioada montajului pieselor componente, va începe în săptămâna viitoare și va dura aproximativ o lună.

Publicul va fi informat în legătură cu derularea demarării activității TBM prin intermediul comunicărilor oficiale.           

Magistrala 6 va asigura legătura directă de la Gara de Nord la Aeroportul Internațional Otopeni.  Pe un traseu de 14,2 km aceasta va cuprinde 12 stații de metrou: Pajura, Expoziției, Piața Montreal, Gara Băneasa, Aeroportul Băneasa, Tokyo, Washington, Paris, Bruxelles, Otopeni, Ion I. C. Brătianu, Aeroportul Internațional Henri Coandă.

Proiectul “Magistrala 6. 1 Mai – Otopeni, Legătura rețelei de metrou cu Aeroportul Internațional Henri Coandă – Otopeni” este unul de utilitate publică, de interes național, conform Hotărârii Guvernului nr. 496/2017, cu modificările și completările ulterioare, prin care se asigură nevoile de mobilitate ale persoanelor prin dezvoltarea rețelei de transport trans european.

Pentru informații actualizate: www.magistrala6.ro și https://www.facebook.com/metrorexoficial.ro.

Text: PR Metrorex

Foto: arhiva

 

 

 

 

 

spot_img

Articole asemănătoare

La mulți ani! O primăvară minunată!

La mulți ani! O primăvară minunată!

Poliția de Frontieră și-a desemnat campionii la tir. FOTO

Poliția de Frontieră și-a desemnat campionii la tir. În dimineața zilei de 6 martie, 35 de polițiști de frontieră și-au testat abilitățile în cadrul Campionatului Poliției de Frontieră la tir, ediția 2025. Competiția s-a desfășurat pe poligonul „Dinamo” din Chișinău.

­­­­­A început campania de curățenie de primăvară

­­­­­A început campania de curățenie de primăvară. Ca în fiecare an la începutul lunii martie, Salubris SA, în parteneriat...

Mobilier pentru elevii din Municipiul Iași

Mobilier pentru elevii din unitățile școlare din Municipiul Iași. Mobilierul școlar aferent proiectului derulat prin Planul Național de Redresare și Reziliență pentru Municipiul Iași a fost montat în unitățile școlare.