luni, august 8, 2022
spot_img
AcasăINFO ACTUALITATEDouă jucătoare venite din calificări, marile surprize ale zilei de marți, la...

Două jucătoare venite din calificări, marile surprize ale zilei de marți, la BCR Iași Open

Două jucătoare venite din calificări au furnizat marile surprize ale zilei de marți, la BCR Iași Open, au spus organizatorii.

Japoneza Yuki Naito, locul 195 WTA, a eliminat-o pe principala favorită, elvețianca Viktorija Golubic (numărul 92 mondial), scor 6-3, 6-4. Naito o va întâlni în optimi pe jucătoarea argentiniană Paula Ormaechea.

Venită tot din calificări, rusoaica Darya Astakhova, locul 256 WTA, a învins-o în primul tur pe Irina Bara, numărul 124 mondial, cap de serie nr. 7, scor 6-3, 6-3.

Astakhova a ajuns pe tabloul principal după ce a obținut, luni, două victorii în minimum de seturi în calificări. În optimile de finală, Astakhova o va întâlni pe Cristina Dinu, cea care a beneficiat de retragerea Mihaelei Buzărnescu, în setul 2. Miki conducea cu 6-1, 5-3, moment în care s-a accidentat la gleznă și a fost nevoită să se retragă.

După Cristina Dinu, Alexandra Cadanțu-Ignatik (153 WTA) s-a calificat și ea în optimi grație victoriei obținute în fața rusoaicei Natalia Vikhlyantseva (255 WTA), scor 6-4, 6-3. În optimi, Alexandra va juca cu Kristina Mladenovic, din Franța, cap de serie nr. 6, care s-a impus în runda inaugurală în fața croatei Tena Lukas, 2-6, 7-6 (5), 6-3.

Andreea Prisăcariu, eliminată la simplu, dar calificată în sferturi la dublu

În debutul sesiunii de marți, Andreea Prisăcariu și Briana Szabo, două dintre româncele beneficiare de wild-card, au fost eliminate în primul tur.

Andreea Prisăcariu a fost învinsă de rusoaica Anastasia Zakharova, 0-6, 3-6, în timp ce Szabo a cedat în fața jucătoarei maghiare Reka Luca Jani, scor 1-6, 2-6. Și Lavinia Tănăsie s-a oprit în primul tur, după 5-7, 3-6 cu argentinianca Paula Ormaechea.

Ieșeanca Andreea Prisăcariu s-a calificat, în schimb, în sferturile probei de dublu, alături de partenera sa Anita Husaric (Bosnia Herțegovina). Andreea și Anita s-au impus în optimi în fața perechii asiatice Yu Chieh Hsieh/Jing Jing Lu (Taipei/China), scor 6-2, 7-5 și vor întâlni în sferturi cuplul învingător din optimea Camelia Hristea/Ștefana Lazăr (România/România) – Angelina Gabueva/Anastasia Zakharova (Rusia/Rusia, Nr. 2).

Victoria cea mai categorică a zilei de marți a obținut-o jucătoarea spaniolă Rebeka Masarova (156 WTA), 6-0, 6-0 în primul tur cu australianca Olivia Tjandramulia (lucky loser).

Rezultatele zilei de marți la BCR Iași Open:

Turul 1 simplu

Anastasia Zakharova (Rusia) – Andreea Prisăcariu (România, WC) 6-0, 6-3

Kristina Mladenovic (Franța, Nr. 6) – Tena Lukas (Croația) 2-6, 7-6 (5), 6-3

Darya Astakhova (Rusia, Q) – Irina Bara (România, Nr. 7) 6-3, 6-3

Yuki Naito (Japonia, Q) – Viktorija Golubic (Elveția, Nr. 1) 6-3, 6-4

Nadia Podoroska (Argentina) – Ilona Georgiana Ghioroaie (România, Q) 6-2, 6-3

Reka Luca Jani (Ungaria) – Briana Szabo (România, WC) 6-1, 6-2

Cristina Dinu (România, Q) – Mihaela Buzărnescu (România) 1-6, 3-5 retragere Buzărnescu

Maja Chwalinska (Polonia) – Dea Herdzelas (Bosnia/Herțegovina) 6-2, 6-1

Rebeka Masarova (Spania) – Olivia Tjandramulia (Australia, LL) 6-0, 6-0

Panna Udvardy (Ungaria, Nr. 2) – Despina Papamichail (Grecia) 6-3, 7-5

Alexandra Cadanțu Ignatik (România) – Natalia Vikhlyantseva (Rusia) 6-4, 6-3

Paula Ormaechea (Argentina) – Lavinia Tănăsie (România, LL) 7-5, 6-3

Ekaterine Gorgodze (Georgia, Nr. 8) – Clara Burel (Franța) 7-5, 6-0

Dublu, optimi

Andreea Prisăcariu/Anita Husaric (România/Bosnia Herțegovina) – Yu Chieh Hsieh/Jing Jing Lu (Taipei/China) 6-2, 7-5

Programul zilei de miercuri, 3 august:

Terenul Central (cu începere de la ora 13.00)

Cristina Dinu (România, Q) – Darya Astakhova (Rusia, Q) – optimi

Ana Bogdan (România, Nr. 3) – Oana Simion (România, WC) – turul I

Maja Chwalinska (Polonia) – Olga Danilovic (Serbia, Nr. 4) – optimi, nu înainte de ora 17.30

Reka Luca Jani (Ungaria) – Panna Udvardy (Ungaria, Nr. 2) – optimi, nu înainte de ora 19.00

Terenul 5 (cu începere de la ora 13.00)

Rebeka Masarova (Spania) – Nastasja Schunk (Germania) – optimi

Camelia Hristea/Ștefana Lazăr (România/România) – Angelina Gabueva/Anastasia Zakharova (Rusia/Rusia, Nr. 2) – optimi

Anastasia Detiuc/Elixane Lechemia (Cehia/Franța, Nr. 1) – Briana Szabo/Lavinia Tănăsie (România/România) – optimi

Ilinca Amariei/Cristina Dinu (România/România) – Darya Astakhova/Andreea Roșca (Rusia/România) – optimi

Terenul 6 (cu începere de la ora 13.00)

Beatrice Gumulya/Olivia Tjandramulia (Indonezia/Australia, Nr. 3) – Paula Ormaechea/Prarthana Thombare (Argentina/India).

Fotoreportaj: Bogdan Ștefan Pintilii

 

 

 

RECOMANDARE
- Advertisment -spot_img

ULTIMELE ARTICOLE